Alchemik
Administrator
Dołączył: 22 Wrz 2010 Posty: 48
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: Zagórze/Sosnowiec
|
Wysłany: Czw 18:30, 23 Wrz 2010 Temat postu: Tranzystory |
|
|
Tranzystory umożliwiają wzmacnianie sygnałów. Pełnią również rolę przełączników elektronowych. Mają trzy elektrody: sterującą - bazę B oraz dwie, tworzące obwód prądu sterowanego - emiter E i kolektor C. W zależności od kierunku prąd w obwodzie sterowanym rozróżnia się tranzystory p-n-p. i n-p-n. Ostatnio produkuje się tranzystory wyłącznie krzemowe, które mają lepsze parametry niż tranzystory germanowe. Po włączeniu źródła prądu w obwód emiter-kolektor tranzystor praktycznie nie przewodzi prądu, nawet, jeśli bieguny źródła są włączone w kierunku przewodzenia, czyli plus na emiterze, a minus na kolektorze dla tranzystorów pnp. Dopiero doprowadzenie napięcia do bazy, o znaku plus dla tranzystora pnp powoduje pojawienie się prądu w obwodzie emiter-kolektor. Bardzo ważne jest określenie czy dany tranzystor jest "spalony, czy też nie. W miernikach cyfrowych znajdują się gniazda, gdzie można wsadzić nóżki tranzystora. Jeżeli miernik wskaże jakąś wartość to można przyjąć, że dany tranzystor jest dobry. Innym sposobem jest sprawdzanie za pomocą omomierza. Przejścia powinny być pomiędzy emiter-baza i baza-kolektor. Oczywiście po zamienieniu sond nie może być przejścia (podobnie jak w diodzie). Obecnie w sprzedaży jest niezliczona liczba różnych tranzystorów i taki sposób sprawdzenia poprawności działania nie jest najlepszy. Jeżeli dany element jest niedrogi to lepiej go wymienić i mieć "święty spokój". Tranzystory po układach scalonych ulegają najczęściej (w porównaniu z innymi elementami) zniszczeniu poprzez długie lutowanie lub przez podanie za wysokiego napięcia, dlatego podczas naprawy uszkodzonego sprzętu najpierw zwracamy na nie uwagę.
Rys. 1. Symbole graficzne oraz wyprowadzenia tranzystorów.
Również istnieją tranzystory unipolarne nazwane też tranzystorami polowymi - teoretycznie sterowanie pracą tranzystora może odbywać się bez poboru mocy, oraz tranzystory złączowe JFET, z izolowaną bramką MOSFET.
Rys. 2. Symbole graficzne i wyprowadzenia tranzystorów typu MOSFET i JFET.
Fototranzystory działają na podobnej zasadzie jak zwykłe tranzystory tylko do sterowania prądem emiter-kolektor używają światła.
Rys. 3. Symbole graficzne i wyprowadzenia fototranzystorów.
Post został pochwalony 0 razy |
|