Index FAQ Użytkownicy Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Szukaj Zaloguj
Forum www.mechatronicyzst.fora.pl Strona Główna
Rejestracja       Profil        Galerie
Rezystory

Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu Forum www.mechatronicyzst.fora.pl Strona Główna Ucz się sam
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Alchemik
Administrator



Dołączył: 22 Wrz 2010
Posty: 48
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Zagórze/Sosnowiec

PostWysłany: Czw 18:40, 23 Wrz 2010 Temat postu: Rezystory

Rezystory nazywane są również opornikami. Służą one głównie do ustalania wartości natężeń prądu płynącego w obwodach elektrycznych lub napięć w poszczególnych punktach układu elektronicznego. Rezystor może mieć różną wartość rezystancji, którą mierzy się w omach (symbol W). Ten symbol na tej stronie jest pomijany. Często zastępuję go w następujący sposób: 1R lub 1E lub po prostu 1 - 1W; 1k - 1kW (1kW=1000W); 1M - 1MW (1MW=1000kW). W ten sposób nie jest męczące wstawianie symbolu W, który niektóre programy nie obsługują. Wartość rezystancji jest oznakowana na każdym oporniku bądź w postaci opisu cyfrowego lub kolorowych kodów paskowych i kropkowych. W pierwszym przypadku jest to normalny nadruk liczbowy. Często w nadruku liczbowym w celu skrócenia zapisu stosuje się: 2k2 - 2,2kW; 4R7 - 4,7kW, 4E - 4W, 5M6 - 5,6MW. Opornik oznakowany kodem kolorowym ma na korpusie cztery lub pięć pasków (rzadziej kropki). Jeszcze nie tak dawno były rezystory z kodem trój paskowym, jednak zostały zlikwidowane w elektronice ze względu na małą dokładność. Jeśli nie wiesz jak odczytać rezystancję z kodu paskowego to proponuję skoczyć do działu pomoce. Oporniki w celu dokładnego dobierania rezystancji możemy łączyć szeregowo lub równolegle. Przy połączeniu szeregowym rezystancja wypadkowa jest równa sumie rezystancji oporników składowych


Rys. 1. Połączenie szeregowe rezystorów.

Gdy rezystory łączy się równolegle to odwrotność wypadkowej rezystancji jest równa sumie odwrotności rezystancji składowych.


Rys. 2. Połączenie równoległe rezystorów.

Bardzo ważnym elementem, ale bardzo często pomijanym na schematach jest obciążalność to znaczy maksymalna moc, jaką można bez szkody wydzielić w rezystorze (symbol W). Produkowane są rezystory o mocy: 0,125; 0,25; 0,5; 1; 2 i 5W. Teraz jednak można kupić jeszcze bardziej wytrzymałe rezystory. Na tej stronie schematy nie zawierają najczęściej mocy rezystorów. Należy wtedy przyjąć 0,125 lub 0,25W. W przypadku potrzeby zastosowania opornika o większej mocy zostaje to zaznaczone w opisie, wykazie elementów lub bezpośrednio na schemacie. Również w tym przypadku można łączyć rezystory równolegle lub szeregowo w celu zwiększania wypadkowej obciążalności. Należy jednak pamiętać, że zarówno szeregowe jak i równoległe połączenie oporników gwarantuje wzrost mocy tylko, jeżeli rezystory składowe będą posiadać tę samą rezystancję. W przypadku innych rezystancji łączenie szeregowo lub równoległe oporników w celu zwiększenia wypadkowej obciążalności nie ma sensu.



Znane są również oporniki, których rezystancja zmienia się pod wpływem światła lub temperatury. Fotorezystory są właśnie takimi opornikami, których rezystancja maleje ze wzrostem natężenia padającego światła.


Rys. 3. Symbol graficzny fotorezystora.

Natomiast termistory są elementami, których rezystancja zmienia się pod wpływem temperatury. Najczęściej są stosowane termistory o ujemnym współczynniku temperaturowym, czyli ich rezystancja maleje ze wzrostem temperatury.


Rys. 4. Symbole graficzne termistorów.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
pycio
Gość






PostWysłany: Pon 15:36, 27 Wrz 2010 Temat postu:

Komuś się przyda : ) np. Mi Very Happy
Powrót do góry
zobo
Moderator



Dołączył: 29 Wrz 2010
Posty: 10
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Sosnowiec

PostWysłany: Wto 17:20, 05 Paź 2010 Temat postu:

Mnie też Cool

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
adudi95
Moderator



Dołączył: 20 Wrz 2011
Posty: 21
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Dąbrowa Górnicza

PostWysłany: Śro 19:59, 21 Wrz 2011 Temat postu:

Zawsze miałem z tym kłopoty...

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu Forum www.mechatronicyzst.fora.pl Strona Główna -> Ucz się sam Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1


Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB Š 2001, 2002 phpBB Group
Thčme DarkX créé pour phpnuke par Mtechnik.net et modifié pour phpBB 2 par BreakoBus
Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)

Regulamin