Alchemik
Administrator
Dołączył: 22 Wrz 2010 Posty: 48
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: Zagórze/Sosnowiec
|
Wysłany: Czw 18:19, 23 Wrz 2010 Temat postu: Prosty obwód |
|
|
W tej lekcji musisz się trochę zaznajomić (tylko zaznajomić, nie wkuwać) z podstawowymi elementami i ich symbolami (tj. żarówka, bateria, przełącznik).
Lekcja pierwsza będzie polegała na stworzeniu prostego obwodu. Typu żarówka-bateria:
Jak może jeszcze nie wiesz symbol z lewej to symbol baterii. Bateria składa się z kilku połączonych ogniw w sposób szeregowy (więcej na ten temat w następnych lekcjach). Baterię możemy nazywać również źródłem prądu. Symbol baterii posiada dwie kreseczki, jedna dłuższa i cienka, druga krótsza i gruba. Ta dłuższa jest biegunem dodatnim, a krótsza biegunem ujemnym. Pomiędzy żarówką, a baterią znajdują się przewodniki prądu tzn. kawałki metalu. Zajmiemy się teraz żarówką. Żarówkę możemy nazwać odbiornikiem prądu. W jej wnętrzu nie ma żadnego ogniska, tylko niewielki drucik. Drucik ten został wykonany z wolframu (najbardziej odporny materiał na temperaturę). Wolfram posiada pewną rezystancję (o tym w następnych lekcjach). Ten drucik stawia jakby opór płynącemu prądowi, przez co bardzo silnie się nagrzewa (żarzy się). W tej lekcji spróbuj jeszcze do naszego obwodu dołączyć przełącznik, lub na chwilę uciąć któryś kabel.
Wystarczy, że przerwiesz jeden z kabli i to powoduje, że żarówka gaśnie. Dlaczego? W naszym obwodzie płynie niewidzialny prąd, który cały czas krąży, między naszym odbiornikiem, a źródłem. Ten prąd wywołany jest przez baterię. Kierunek tego prądu został umownie przyjęty, że płynie od + do -. Wystarczy, że jeden kabel zostanie przerwany i prąd dalej nie może płynąc. Obwód, gdzie płynie prąd (rysunek 1) nazywa się obwodem zamkniętym, a obwód, gdzie nie płynie prąd (rysunek 2) obwodem otwartym
Post został pochwalony 0 razy |
|