Index
FAQ
Użytkownicy
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
Szukaj
Zaloguj
Rejestracja
Profil
Galerie
Forum www.mechatronicyzst.fora.pl Strona Główna
->
Ucz się sam
Napisz odpowiedź
Użytkownik
Temat
Treść wiadomości
Emotikony
Więcej Ikon
Kolor:
Domyślny
Ciemnoczerwony
Czerwony
Pomarańćzowy
Brązowy
Żółty
Zielony
Oliwkowy
Błękitny
Niebieski
Ciemnoniebieski
Purpurowy
Fioletowy
Biały
Czarny
Rozmiar:
Minimalny
Mały
Normalny
Duży
Ogromny
Zamknij Tagi
Opcje
HTML:
TAK
BBCode
:
TAK
Uśmieszki:
TAK
Wyłącz HTML w tym poście
Wyłącz BBCode w tym poście
Wyłącz Uśmieszki w tym poście
Kod potwierdzający: *
Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Skocz do:
Wybierz forum
Mechatronika
----------------
Mechatronika
Robotyka
Programowanie
Ucz się sam
Inne
----------------
O forum
Raj Motoryzacji
Własne projekty
Przegląd tematu
Autor
Wiadomość
Alchemik
Wysłany: Czw 18:24, 23 Wrz 2010
Temat postu: Przełączniki
Przełączniki klawiszowe typu Isostat są obecnie zastępowane przełącznikami mniejszymi i bardziej estetycznymi, jednak w starszych radiach były bardzo często stosowane, dlatego warto znać ich zasadę działania. Każdy segmentów tego elementu ma dwie, cztery sześć sekcji trójkońcówkowych, w których końcówka środkowa zwierana jest, w zależności od położenia klawisza, z końcówką przednią lub tylnią.
Przełączniki hebelkowe są bardzo podobne do klawiszowych, ale posiadają mniej kombinacji połączeń. Również tutaj końcówka środkowa jest zwierana w zależności od położenia przełącznika z końcówką przednią lub tylnią.
Rys. 1. Symbole graficzne przełączników i przycisków.
Przełączniki obrotowe zaczynają znowu być powszechnie stosowane np. do przełączania zakresów. Wybieranie pozycji wybiera się po kolei, jednak nie można jednocześnie połączyć kilku obwodów.
Obecnie produkowanych jest bardzo dużo różnorakich przełączników, włączników, dlatego jeżeli nie jesteśmy pewni zasady działania to wystarczy zwykły omomierz lub próbnik połączeń, aby sprawdzić zależności między położeniem przełącznika, a zwieranymi końcówkami.
Jumperki umożliwiają na stałe przełączenie np. funkcji układu za pomocą malutkiej zworki. Stosowane są w układach, gdzie nie musimy często zmieniać położenia zwykłego przełącznika.
Rys. 2. Symbole graficzne innych przełączników.
Bardzo ciekawe są również przełączniki, które mogą być sterowane sygnałem elektrycznym - przekaźniki. Prąd elektryczny przepływając przez cewkę elektromagnesu powoduje przyciągnięcie kotwiczki jedną lub więcej par zestyków. Za pomocą przekaźnika możemy, więc sterować za pomocą napięcia 12V, a włączać żarówkę 220V nawet o znacznym poborze prądu. Przy zastosowaniu odpowiedniego układu możemy dokonywać włączenia jakiegoś odbiornika prądu po zmierzchu bez naszej ingerencji! Nieraz problemem może okazać się wykrycie cewki elektromagnesu. W tym celu możemy zastosować omomierz o zwiększonym zakresie i po prostu podłączamy po kolei do wyprowadzeń szukając rezystancji cewki.
Rys. 3. Symbole graficzne przekaźników.
Istnieją również tzw. rurki kontraktonowe, których położenie przełącznika jest zależne od przyłożonego pola magnetycznego. Możemy je sprawdzić przykładając zwykły magnes i badając omomierzem przejście lub jego brak. Istnieją dwa rodzaje rurek: zwierne i rozwierane.
Również istnieją przekaźniki kontraktonowe, które charakteryzują się dużą niezawodnością, ponieważ styki nie są narażane na korozję i zanieczyszczenia. Ponadto istotne są małe wymiary tych przekaźników. Ich poważną wadą jest zwiększony pobór prądu w stosunku do zwykłych przekaźników.
fora.pl
- załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by
phpBB
Š 2001, 2002 phpBB Group
Thčme DarkX créé pour phpnuke par
Mtechnik.net
et modifié pour phpBB 2 par
BreakoBus
Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Regulamin